Ako dlho musí bežať bazénová filtrácia, aby bola voda priezračne čistá?

Bazén na vlastnej záhrade s krištáľovo čistou vodou je snom snáď každého z nás. Realita je však často iná. Stačí nepriaznivé počasie, vysoké teploty, alebo vietor, ktorý do bazéna zanesie nečistoty a voda sa začne kaziť. Čo s tým? Nezabúdajte na filtráciu. Ako dlho by mala každý deň bežať?

Ako dlho musí bežať bazénová filtrácia, aby bola voda priezračne čistá?
Ako dlho musí bežať bazénová filtrácia, aby bola voda priezračne čistá? (zdroj: komerčný článok)

Aby sa vo vode nemnožili baktérie

Pravidelné používanie filtrácie je prevenciou množenia baktérií, rias a ďalších nečistôt. Navyše je to finančne výhodnejšie, než keď stále meníte vodu v bazéne.

Ako filtráciu vybrať?

Pri výbere bazénovej filtrácie je zásadný jej filtračný výkon. Na trhu nájdeme rôzne veľké bazény, spolu s ich veľkosťou sa mení aj potrebný filtračný výkon. Ako ho vypočítať? Objem bazéna vydeľte štyrmi. Výsledné číslo je tzv. kubíkový výkon čerpadla.

Náš tip: Výkon filtrácie by nikdy nemal byť menší ako kubíkový výkon čerpadla. Ideálne je vyššia, obzvlášť vtedy, keď filtráciu od bazéna delí väčšia vzdialenosť, terén je členitý, alebo používate navyše solárny ohrev, tepelné čerpadlo alebo bazénový vysávač.

Viete, že vyberať môžete medzi kartušovou a pieskovou filtráciou? Kartušová filtrácia sa využíva pre menšie bazény s objemom maximálne 8 m3, piesková je vhodná pre bazény s väčším objemom.

Ako často vodu v bazéne filtrovať?

Voda v bazéne by cez filtráciu mala prejsť aspoň dvakrát denne, ak ale bazén používate veľa, pokojne aj viackrát. Dobu filtrácie je dobré rozdeliť do niekoľkých časových úsekov, napríklad so spínaním zhruba po hodine. Vodu nikdy nefiltrujte vo chvíli, keď sa kúpete. Keď beží filtrácia, v bazéne nikto nesmie byť.

Viete, že filtrácia vodu v bazéne prefiltruje zhruba za 4-5 hodín?

Náš tip: Nechcete stále behať zapínať a vypínať filtráciu? Kúpte si časovač do zásuvky.

Dôležitá je aj údržba filtrácie

Aby filtrácia fungovala presne tak, ako má, je potrebné sa o ňu starať. Aspoň raz týždenne skontrolujte filter a vyplavte z nej nečistoty.

Máte kartušovú filtráciu? Potom každý týždeň prepláchnite molitanový filter. Ten papierový pravidelne vymieňajte.

Používate pieskovú filtráciu? Každý týždeň piesok preperte spätným chodom.

Okrem pravidelnej filtrácie treba vodu tiež upravovať

Aby bola voda v bazéne priezračne čistá, nestačí len pustiť dvakrát denne filter. Je potrebné strážiť tiež hodnoty ako pH, tvrdosť vody, alkalitu a obsah voľného chlóru vo vode.

Aké hodnoty je potrebné udržiavať?

  • pH v rozmedzí 7-7,4
  • Tvrdosť vody maximálne 18 ° N
  • Obsah voľného chlóru v rozmedzí 0,3-0,6 mg / l
  • Alkalita medzi 80-120 ppm

Komerčný článok