Čo do krmítka pre vtáky? Všetky potraviny, ktoré sú vhodné na prikrmovanie

Čím menej máme v obciach a mestách zelene, tým menej zostáva potravy pre vtáčiky, ktoré tu cez tieto mesiace zostávajú. Preto je dobré, keď nemyslíme len na svoj žalúdok, ale aj na ich. Na druhej strane, treba dávať pozor, čo konkrétne vkladáte do krmítka. Nie všetky potraviny sú totiž pre vtáčiky vhodné.

Čo do krmítka pre vtáky? Všetky potraviny, ktoré sú vhodné na prikrmovanie (Foto: unsplash.com)

Potraviny vhodné na prikrmovanie

Vtáčiky majú najradšej rôzne druhy semiačok. Tie hľadajú na stromoch, poliach a na zemi aj prirodzene. Mali by byť čo najčerstvejšie a správne skladované. Ak by boli poškodené, začali by žltnúť alebo oxidovať, sú pre vtáčiky nebezpečné. Ovocie im podávajte celé, nech si ho postupne vyzobkajú. Výhodou je aj to, že takto vydrží ovocie dlhšie čerstvé. Do krmítka sa zvyknú dávať aj kúsky tukov alebo loja. Dajte si pozor, aby neboli solené, korenené ani inak dochucované.

Čomu sa radšej vyhnúť?

Aj keď sa môže zdať, že sa vtáčiky potešia všetkému, sú veci, ktorými im môžete uškodiť. Preto si treba dávať pozor a skontrolovať, čo do krmítka pridávate. Nevhodný výber potravy im môže spôsobiť tráviace problémy a dokonca spôsobiť uhynutie. Určite by ste im nemali dávať zvyšky našich klasických jedál, ktoré majú v sebe množstvo korenia a umelých látok. Zlou voľbou je aj chlieb alebo akékoľvek skazené potraviny.