Všetko o tampónoch – fakty a mýty

Niekedy je naozaj ťažké nájsť pravdivé informácie o témach, akými sú sex, menštruácia, tampóny alebo tehotenstvo. V spoločnosti sa moc o nich nehovorí a všetky tieto témy sú tabu. Jediným zdrojom informácií bývajú kamarátky alebo diskusie na internete. No tam nemáte istotu, že sú informácie pravdivé. V dnešnom článku sa budeme venovať téme tampónov a mýtom, ktoré sa o nich hovoria.

Všetko o tampónoch – fakty a mýty (Foto: unsplash.com)

Aké sú najčastejšie mýty?

Medzi mladými dievčatami koluje mýtus, že ak použijú tampón, tak už nie sú panny a že tampóny sú určené len pre tie, ktoré už mali pohlavný styk. Panenská blana je dostatočne elastická a pri správne zvolenej veľkosti tampónov by nemal byť problém s jeho zavedením. Faktom je tiež to, že sa môže panenská blana roztrhnúť tampónom, ale aj pri cvičení, bicyklovaní alebo jazdení na koni.

Ďalším častým mýtom je, že by ste nemali používať tampón v noci, kvôli vzniku infekcií. Nie je to pravda, pretože tampón sa odporúča meniť po 4 až 8 hodinách, v tomto intervale je úplne bezpečný. Ak máte silnú menštruáciu, tak by to nemusel tampón v noci vydržať – vtedy odporúčame použiť vložku.

Mýtus alebo strašiak, ktorému množstvo žien verí je, že sa môže tampón vo vnútri zaseknúť, prípadne, že by sa mohol v tele stratiť. Spôsobené by to malo byť tým, že si ho dajú príliš hlboko a nebude sa dať vybrať. Toto ale nie je možné, pretože pošva je príliš malá na to, aby dovolila tampónu prejsť ďalej. Nemusíte sa báť, pretože tampón zostane tam, kde ho umiestnite. Pred vložením si pre istotu skontrolujte, či je šnúrka dostatočne pripevnená.