Nevyspytateľná štikútka – ako sa jej rýchlo zbaviť?

Asi každý na svete už niekedy bojoval so štikútaním. Najčastejšie prichádza v tej najmenej vhodnej chvíli, no našťastie nezvykne trvať dlho. Problémom môže byť, ak neprestáva alebo sa objavuje príliš často. Ako s ňou bojovať a kedy v súvislosti s ňou spozornieť?

Nevyspytateľná štikútka – ako sa jej rýchlo zbaviť?
(zdroj: unsplash.com)

Prejav emócií?

Štikútka alebo singultus sa nepovažuje za zdravotný problém. V minulosti mali pre jej vznik rôzne zaujímavé vysvetlenia – napríklad v Grécku si mysleli, že čkanie je formou emócií, ktoré vznikajú v žalúdku a ústami prúdia von. Dnes už našťastie vieme, že ide o mimovoľné a náhle sťahovanie bránice. Tento stav sprevádza typický zvuk, ktorý zasa vzniká kvôli prudkému a rýchlemu nabratiu vzduchu narážajúceho na hlasivky. Príčin vzniku štikútky môže byť niekoľko – u niekoho rýchle hltanie potravy, nedostatočné žutie alebo konzumovanie veľkého množstva jedla. Taktiež za tým môže byť pitie studenej vody, alkoholu alebo šumivých nápojov.

Pozor na signalizovanie ochorenia

Niekedy sa hovorí, že stikútame, ak na nás niekto myslí. Skôr však za tým stojí stres, pocit vzrušenia alebo nesprávne dýchanie. Štikútka obvykle trvá maximálne niekoľko minút, no napríklad u ľudí, ktorí sa liečia chemoterapiou, sa môže objavovať v zvýšenej miere aj dĺžke. Tiež býva sprievodným znakom niektorých nádorových chorôb, alebo súvisí so zápalovým ochorením pľúc a medzihrudia, postihnutím pažeráka a niektorými chorobami brušnej dutiny. Ak vás teda štikútka trápi aj niekoľko dní v kuse, prípadne sa často vracia, prekonzultujte to radšej so svojím lekárom.

Hýbte sa

Proti nechcenému štikútaniu existuje veľmi veľa babských rád. Každý by si mal nájsť tú, ktorá zaberie práve jemu. Medzi tie najznámejšie patrí pitie vody, zadržiavanie dychu alebo skonzumovanie lyžičky cukru či medu. Vhodný je aj upokojujúci mätový čaj. Na bránicu pozitívne vplýva aj pohyb – urobte napríklad pár drepov, vystrite ruky nad hlavu a v tejto polohe sa poprechádzajte. Bránici to uľaví od kŕčov. Oplatí sa aj vyskúšať búchanie po chrbte, ktoré obvykle praktizujeme, ak niekomu zabehne, no u niekoho zaberie aj v tomto prípade. U malých detí pomôže napríklad šteklenie. Ak by nič z vyššie spomínaného nezabralo, vyskúšajte ešte prehĺtanie naprázdno, vypiť pohár vody hore nohami alebo pritiahnutie kolien k hrudníku a naklonenie sa vpred.