Upratujete ekologicky? Ako na to, aby ste nezaťažovali seba ani prírodu

Čistý a voňavý príbytok – kto by taký nechcel mať. Obzvlášť dobré gazdinky si na takom niečom dávajú záležať. Pri upratovaní niekedy spotrebujeme veľké množstvo čistiacich prostriedkov, ktoré znečisťujú naše životné prostredie. Chemické látky obsiahnuté v nich však nezaťažujú len prírodu, ale aj naše zdravie. Ako teda upratovať eco-friendly?

Upratujete ekologicky? Ako na to, aby ste nezaťažovali seba ani prírodu
(zdroj: unsplash.com)

Aj keď sú ekologické, používajte ich minimálne

Upratovať ekologicky v skutočnosti nie je žiadna veda (minimálne sa teda od klasického upratovania až tak nelíši). Stačí siahnuť po šetrných, pre životné prostredie a prírodu neškodných, čistiacich prostriedkov a používať ich v čo najmenšom množstve. Ekologické čistiace prostriedky sú také, ktoré neobsahujú syntetické látky a chemikálie, ich zloženie je prírodného pôvodu a v prírode sú ľahko rozložiteľné. Čo je ich ďalším veľkým benefitom je aj to, že neobsahujú dráždidlá, ktoré často vedú k nepríjemnej alergickej reakcii či podráždeniu našej pokožky. Kúpiť sa už dajú vo všetkých väčších obchodoch či drogériách, prípadne v bezobalových drogériách. V tých vám načapujú ľubovoľný čistiaci prostriedok do vami prinesených nádob, čo je skvelá myšlienka, ako tiež prispievať k minimalizácii tvorby odpadu a jeho následného likvidovania. Táto pokroková myšlienka sa stáva čoraz populárnejšou, čo je pre prostredie, v ktorom žijeme, len dobré.

Vyrobte si čistiaci prostriedok sami

Máte doma špeciálny prípravok na dlážku, na riad, na prach, na okná, na kúpeľňu, na kuchyňu, a tak ďalej? Máte tak oveľa viac čistiacich prostriedkov, než v skutočnosti potrebujete. Na spomínanú vôňu a čistotu domova stačí aj voda a zopár univerzálnych prostriedkov, ktoré slúžia na zápach, mastnotu, prach alebo prischnuté škvrny. Najjednoduchšou variantou ekologického upratovania je kúpiť si čistiaci prostriedok s prírodným a biologicky rozložiteľným zložením, ktorý stačí iba nastriekať alebo naliať, prípadne iným spôsobom aplikovať. Rýchlo a efektívne sa tak zbavíte nechcených nečistôt. Nemusíte sa báť účinku takýchto ekologických čistiacich prostriedkov – čistia rovnako dobre ako tiež bežné s obsahom chemikálií. Druhou možnosťou správneho ekologického upratovania je vyrobiť si vlastný čistiaci prostriedok s použitím účinných surovín. Skvelými multifunkčnými pomocníkmi priamo z prírody sú soľ, citrón, obľúbený ocot a sóda bikarbóna. Dokážu vás zbaviť zápachu, vodného kameňa, mastnoty, škvŕn,… Návodov, ako si takéto ekologické čistiace prostriedky vyrobiť, nájdete na internete naozaj mnoho.

Kupujte málo a kvalitne

K upratovaniu nepotrebujeme len čistiace prostriedky, ale aj rôzne pomôcky, ako handry, rukavice či hubky. Našou radou je nekupovať všelijaké handričky na rôzne činnosti, ale jednoducho si ich nastrihať zo starého oblečenia a látok, ktoré už nepotrebujete. Skúste sa úplne vyhnúť používaniu papierových a vlhčených utierok, pretože rovnako poslúžia aj tie textilné, ktoré nie sú len na jedno použitie. Namiesto spomínaných hubiek používajte prírodnú lufu – tá sa dá po tom, čo doslúži, kompostovať. Vyrobiť si môžete aj vlastnú dezinfekciu bez toho, aby ste museli nejakú kupovať. Dezinfekčný prostriedok by mal vo svojom zložení obsahovať aspoň 60% alkoholu. Takéto množstvo obsahuje napríklad Alpa (Lesana), ktorú už nemusíte ďalej riediť. Jednoducho ju dajte do rozprašovača a použite na všetky povrchy, ktoré potrebujete dezinfikovať. Čo sa týka ostatných upratovacích pomocníkov, ako sú rôzne kefy či vysávače, vyberte si čo najkvalitnejšie, aby vám vydržali čo najdlhšie. Nájdite si aj tie najlepšie mopy na podlahu, aby ste ju ich používaním nepoškodili. Na ich nákup (rovnako, ako na nákup iných kvalitných pomôcok na upratovanie) môžete využiť zľavy a kupóny a tiež len aktuálne zľavové kódy.