Ovsené vločky – záruka chudnutia, alebo nie?

Zdravý životný štýl je dnes nielen prospešný pre telo, ale aj moderný. Málokto ho však konzultuje s odborníkmi – zdrojom informácií je predsa internet. Neznamená to, že tam nenájdete pravdu, ale ak iba vymeníte mastnú a nezdravú stravu za tú, ktorej ste sa doteraz vyhýbali, neznamená to úspech v podobe nižšieho čísla na váhe. Takýmto „overeným“ internetovým fenoménom je napríklad ovsená kaša na raňajky. Naozaj pomôže zhodiť, alebo je to len mýtus?

Ovsené vločky – záruka chudnutia, alebo nie?
(zdroj: unsplash.com)

Nie je všetko diétne, čo sa blyští

Zaručeným mýtom je to, že všetko zdravé je aj diétne. Nie, pri niektorých potravinách to neplatí. A tou potravinou sú práve spomínané ovsené vločky.

Ovsené vločky síce obsahujú mnoho minerálov, kyselinu pantoténovú, omega-3 mastné kyseliny aj vitamíny, problémom sa však stávajú skôr naše prísady, ktoré k nim obvykle pridávame, keď si chceme urobiť kašu (keďže ovsené vločky samé o sebe bohvieakú chuť nemajú). Aby sme neboli iba negativisti, pozrime sa ešte na ďalšie priaznivé účinky ovsených vločiek.

Ak máte oslabenú imunitu, pomôcť vám môžu betaglukány, ktoré ovsené vločky tiež obsahujú – rovnako, ako vám pri problémoch s trávením pomôže vláknina v nich obsiahnutá. Ovsené vločky majú nízky glykemický index a tiež nízky obsah sacharidov. Práve preto sa odporúčajú ako zdravé raňajky, pretože vás na dlhšiu dobu zasýtia a pritom neprijmete až toľko kalórií, ako by sa na pohľad mohlo zdať.

Najhoršia je instatntná

Ovsené vločky vám môžu pomôcť aj so zdravím vášho srdca – ich konzumácia totiž znižuje hladinu zlého cholesterolu, čo znižuje aj riziko srdcových ochorení. Vďaka obsiahnutým minerálom a vitamínom si vločky pripisujú aj hydratačné a protizápalové vlastnosti, čo môžete využiť v starostlivosti o pokožku. Taká ovsená maska alebo kúpeľ vo výluhu z ovsených vločiek môže byť účinnou liečbou na podráždenú alebo suchú kožu. Hľadáte vhodné pleťové masky, možno aj s obsahom ovsených vločiek? Využite na ich nákup zľavové kupóny a zľavy a nakúpte nielen výhodne, ale aj z pohodlia domova.

A teraz z tej druhej strany. Ako sme spomínali, ovsené vločky samé o sebe nie sú vysoko kalorické, kalórie im však pridáva to, čo do nich pridávame my. Cukor alebo med môžu okamžite zrušiť diétny účinok tejto na dlho zasýtiacej pochúťky. Veľkým problémom je aj instantná ovsená kaša, ktorú stačí len zaliať mliekom alebo vodou. Je väčšinou umelo dochutená, čiže aj vysoko kalorická. Najlepšie je pripraviť si kašu doma, vlastnými rukami. Čo teda pri jej príprave použiť, aby ste sa vyhli priberaniu, alebo udržiavaniu si nechcenej váhy?

Namiesto cukru a medu radšej prírodné sirupy

Siahnuť by ste mali po nízkokalorických prísadách, ktoré priaznivé účinky ovsenej kaše len podporia. Takouto prísadou je napríklad škorica. Nie je síce veľmi sladká, ale je bohatá na antioxidanty, pomáha pri chudnutí a má špecifickú chuť, ktorá už nie je taká mdlá, ako chuť samotných ovsených vločiek.

Kašu si môžete dochucovať aj orechmi a ovocím, dajte si ale pozor na ovocie s príliš veľkým obsahom cukru, ktoré tiež pri chudnutí veľmi nepomáha (odporúčame napríklad jablko). Rovnako šetrite orechmi, pretože majú vysokú energetickú hodnotu. Mlieko používajte nízkotučné alebo polotučné. Ak sa predsa len neviete sladkého vzdať, dosladiť môžete zdravším sladidlom, čo je napríklad agavový alebo datľový sirup.

Vyhladlo vám po prečítaní tohto článku? Nie je nič jednoduchšie, ako si jedlo, na ktoré máte práve chuť (a nemusia to byť len ovsené vločky) objednať. Využite pri tom aj Wolt zľavové kódy a ušetrite!