Prečo nepiť mlieko a čím ho nahradiť

V súčasnosti čoraz viac rozoberaná téma. Živočíšne mlieko. Objavuje sa stále viac a viac ľudí, ktorí majú buď intoleranciu alebo alergiu na mlieko, a čoraz viac ľudí mlieko zo svojho jedálnička vyraďuje. Prečo je to ale tak? A čím potom mlieko nahradiť, aby nám nechýbalo?

Prečo nepiť mlieko a čím ho nahradiť
Prečo nepiť mlieko a čím ho nahradiť (Foto: unsplash.com)

Piť či nepiť?

Povedzme si to takto. Keby ste ráno vstali, podojili si kravu a napili sa z toho mlieka, ktoré máte čerstvo nadojené nebolo by to až také zlé. No aj tak by ste sa mali zamyslieť nad tým, že aj vy keď ste boli malí, tak ste pili mlieko od mamy. Teraz ho už však nepotrebujete, pretože obsahovalo určité látky, ktoré v tom čase vaše telo potrebovalo. A tak to je presne aj s tým kravským mliekom. Obsahuje to, čo potrebujú pre svoj rast a vývin teliatka, nie ľudia.

Navyše, ak sa chceme baviť o kravskom mlieku, ktoré si kúpime v obchode, často sa to ani s pravým mliekom porovnávať nedá. Vedci robili jeden test, s tým, že porovnávali kysnutie priamo nadojeného mlieka a mlieka z obchodu. Prišli na to, že po dvoch dňoch bolo už nadojené mlieko skysnuté a to kupované sa nijako nezmenilo.

Čím mlieko nahradiť

Keďže je naša spoločnosť už tak vyspelá, prišli sme na to ako živočíšne mlieko nahradiť, a to veľmi jednoducho – rastlinným. Veľmi dostupnými mliekami sú mandľové, sójové či kokosové. Možností je naozaj veľa a ak ich nenájdete v klasickom obchode, určite ich nájdete v takých, ktoré sú zamerané na zdravý životný štýl a bio potraviny.