Poznáte najlepšie prírodné antibiotiká? Toto by ste si mali dať, keď sa blíži choroba!

Náhle zmeny počasia sú často dôvodom prechladnutia. Najmä v jeseni nás niekedy nejaká tá baktéria premôže a donúti vliezť pod perinu, či v tom horšom prípade zájsť k lekárovi. Prvým riešením lekárov bývajú väčšinou antibiotiká, ale veľakrát sú zbytočné, ich účinnosť na ľudský organizmus sa znižuje a my začíname byť voči nim imúnni. Čo môžete vyskúšať namiesto predpísaných liekov?

Poznáte najlepšie prírodné antibiotiká? Toto by ste si mali dať, keď sa blíži choroba!
(zdroj: unsplash.com)

Chren dedinský na uvoľnenie dutín

Antibiotikum je účinné preto, pretože má antioxidačné účinky, pomáha zvládať stres, podporuje imunitný systém a tiež si výborne dokáže poradiť so začínajúcou infekciou. A takýmto prírodným antibiotikom je chren. Ten nielen pôsobí proti baktériám a vírusom, ale aj obsahuje množstvo vitamínov, podporuje tiež trávenie, a tým zlepšuje aj metabolizmus. Tým, že je taký pikantný pomáha uvoľniť nosové dutiny a horné dýchacie cesty. Najlepší je čerstvý – takto si ho môžete pridať aj do šalátov či k mäsku. Šťavu tiež môžete použiť ako kloktadlo, poprípade chren nastrúhať a zmiešať s citrónom. Takúto kašičku si potom môžete postupne pojedať.

Cibuľa a cesnak s medom

Pru výrobe medu vzniká ako vedľaší produkt zmes vosku a živice, ktorý nazývame propolis. Ten má vynikajúce protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, vďaka čomu je vhodný na liečbu akné, ale napríklad aj pri tráviacich ťažkostiach, na liečenie bakteriálnych ochorení, či na podporu imunitného systému. Všetky jeho vynikajúce účinky však nevyužijete, pokiaľ ste alergik. Platí to najmä pre alergikov na ostatné včelie produkty. Rokmi overení pomocníci, ktorých účinnú silu využívali aj naši predkovia. Medzi najsilnejšie prírodné antibiotiká patrí cesnak, ktorý obsahuje viac ako 400 liečivých látok pôsobiacich proti vírusom a baktériám v ústnej dutine a v črevách. Cesnak, a podobne aj cibuľa, má antibakteriálne a antivírusové účinky a práve vďaka nim viete urýchliť priebeh liečby. Ak sa ich neodvážite konzumovať len tak v surovom stave, skúste ich zmiešať s medom, ktorý má lahodnú sladkú chuť. Aj med je navyše ďalšie prírodné antibiotikum.

Bylinky, ktoré využijete v kuchyni aj na liečenie

Škorica sa nevyužíva len na dochucovanie koláčov alebo vianočných perníkov, ale dá sa využiť aj pri liečbe niektorých ochorení. Môžete si ju pridať aj do čaju alebo do kávy – má totiž antibakteriálne aj protizápalové účinky. Penicilín chudobných, inými slovami tymián, nielen skvelo vonia, ale má aj antibiotické vlastnosti, takže zvláda boj proti infekciám. Taktiež ničí plesne, zabíja baktérie a ak ho zmiešate s olivovým olejom, vyrobíte tak odvar, ktorý sa používa na čistenie rán. Pre alergikov na včelie produkty odporúčame napríklad medovicový med, čo je vlastne med vyrobený z takzvanej medovice. Medovica je sladká šťava vylučovaná cudzopasnými druhmi hmyzu, napríklad voškami alebo červcami, na tráve, listoch a ihličí drevín. Má silné antibakteriálne a protizápalové pôsobenie, podporuje imunitný systém a prestavuje tak pomoc pri prechladnutí, chrípke či zápaloch dýchacích ciest. Imunitu posilníte aj doplnením vitamínov, ktoré sú pri zmenách počasia najlepšie, ako napríklad vitamín C, D, E, A, B6, B12 a zinok. Vyskúšajte napríklad výživové doplnky, na ktorých nákup môžete využiť zľavové kódy alebo promo kódy a skvelo tak ušetriť.