Test závislosti na alkohol: 4 otázky a zistíte, či (nie) ste alkoholik

Zistite či nemáte problém s nadmernou alebo často konzumáciou alkoholu. Vyvarujte sa závažným problémom a ochoreniam, ktoré spôsobuje nadmerná konzumácia alkohol.Ako zistíme, že máme problém s konzumáciou alkoholu? Na to neexistuje jednoznačná odpoveď, preto sa orientačne spýtajte samých seba nasledujúce štyri otázky.

Aj keď mnoho z nás holduje viac alebo menej občasnému poháriky, nepokladá to za závislosť. Avšak aj občasné alkoholické nápoje v malom množstve, no v pravidelných intervaloch môžu viesť až k závilosti na alkohole. Viete už, čo váš občasný pohárik nie je až vážnym problémom, ktorý treba riešiť? Na to neexistuje jednoznačná odpoveď, preto sa orientačne spýtajte samých seba nasledujúce štyri otázky, ktoré môžu pomôcť.

Test závislosti na alkohole: 4 otázky a zistíte, či (nie) ste alkoholik
Test závislosti na alkohol: 4 otázky a zistíte, či (nie) ste alkoholik (Foto: unsplash.com)

4 otázky a zistíte, či (nie) ste alkoholik

  • 1. Dokážete úplne prestať piť alkohol?
  • 2. Kritizujú vás známi, priatelia alebo rodina za to, že veľa pijete?
  • 3. Cítite sa zle alebo pociťujete vinu či hanbu počas konzumácie alkoholu?
  • 4. Keď sa ráno po strašnej opici zobudíte s bolesťou hlavy, napadne vám danú bolesť zapiť ďalším pohárikom alkoholu?

Vyhodnotenie testu závislosti na alkohol

Ak na viac ako dve otázky odpoviete áno, je čas, aby ste sa nad sebou zamysleli a so svojím pitím začali niečo robiť. Ako alkoholika sa vás zrejme na základe len týchto otázok označiť nedá, no pre každého by to mal byť akýsi varovný prst a náznak toho, že niečo nie je v poriadku. Dbajte o seba a svoje zdravie, vyvarujte sa nadmernej alebo častej konzumácii alkoholu. Nákupná poradňa môže pomôcť pri výbere alkohol testeru, či smoothie mixéru a môžete skúsiť možno nealkoholické varianty vašich obľúbených drinkov.