Výhody pitia kávy – s čím vám môže tento obľúbený nápoj pomôcť?

V mnohých článkoch sa dočítate, prečo by ste kávu piť nemali, že pre zdravie nie je taká vhodná a môže spôsobovať problémy. No ak nemáte zdravotné problémy a nepijete jej príliš veľké množstvá, tak vám káva môže priniesť veľa benefitov. No a akých konkrétne, to sta dozviete v dnešnom článku.

Výhody pitia kávy – s čím vám môže tento obľúbený nápoj pomôcť? /
(Foto: pixabay.com)

Zdroj vitamínov

Možno ste to ani nevedeli, no káva obsahuje látky prospešné pre telo. Či už sú to vitamíny alebo antioxidanty. Z vitamínov sú to napríklad skupina vitamínov B, mangán, draslík, horčík, fosfor a kyselina listová. Aj keď si telo do značnej miery vie tvoriť antioxidanty aj samé, predsa len treba mať aj zdroj navyše zo stravy. Čo je zaujímavé, tak človek získava viac antioxidantov z kávy než zo stravy.

Spaľuje tuky a pomáha pri športe

Káva vám dokáže pomôcť aj pri spaľovaní tukov a na športové výkony. Dôležitou zložkou kávy je kofeín, ktorý stimuluje nervový systém a ten vďaka tomu vysiela signály do tukových buniek k spaľovaniu tuku. Zvyšuje tiež v krvi hladinu adrenalínu, takže viete jednoduchšie zvládnuť aj namáhavejšiu fyzickú aktivitu.

Prevencia pred rakovinou

Rakovina je momentálne veľkým problémom vo svete, keďže je jej liečba naozaj namáhavá. Preto je lepšie robiť všetko preto, aby ste sa jej vyhli. S tým vám môže pomôcť práve aj šálka kávy denne. Niektoré štúdie potvrdili, že pitie kávy znižuje výskyt rakoviny pečene až o 40%.